Культура для людей! 💙💛🎭🎼

Український Ужгород як перехрестя культури та культур. У четверті вихідні квітня (21-23 квітня) історичне місто біля кордону зі Словаччиною стане центром Міжнародного фестивалю свободи. Перший рік майбутнього музично-театрального шоу має дві основні мети. Налагодити зв'язок між чеськими та українськими митцями і глядачами, а також дати можливість людям, які постраждали від війни, хоча б на деякий час забути про важкі воєнні будні, опинившись у світі казки, поезії, драми і фантазії.

Фестиваль організовує гуманітарна організація "Коридор UA" спільно з Театром “Ласка”, Закарпатським академічним Музично-Драматичним театром та за підтримки міської влади Ужгорода, Закарпатської обласної ради та голови Закарпатської обласної ради Володимира Чубірка. Цим проектом неприбуткова благодійна організація "Коридор UA" продовжує свою попередню діяльність, спрямовану на підтримку культурного життя в охопленій війною країні.

З Чеської Республіки до українських глядачів завітають 6 театральних колективів та 9 гуртів і музикантів. Вистави українською мовою будуть представлені на 5 місцевих майданчиках, в тому числі маріупольським театром, який став символом російських воєнних злочинів в Україні.

Програма

✨ П'ятниця ✨

Час Подія Місце
12:00 - 14:00 Івано-Франківський Новий театр: Гамлет і Джульєтта (Україна) Велика сцена
14:30 - 15:30 А зараз видихніть та летіть: І люди живуть. Абдул (Чехія) Велика сцена
15:30 - 16:30 Обговорення вистави: І люди живуть. Абдул Велика сцена
18:00 - 20:30 Івано-Франківський національний драматичний театр: Солодка Даруся (Україна) Велика сцена
12:15 - 14:15 Ансамбль цимбалістів Гора (Чехія) Відкрита сцена
15:00 - 16:10 Івано-Франківське тріо (Україна/Чехія) Відкрита сцена
16:40 - 17:40 Мартін Біндер (Чехія) Відкрита сцена
18:40 - 20:00 Андреа Даре (Чехія) Відкрита сцена
21:00 - 22:00 Ісама Зінг (Словаччина) Відкрита сцена
13:00 - 14:00 Театр Ласка: Колобок, Коза Дереза, Івасик Телесик (Чехія) Мала сцена

✨ Субота ✨

Час Подія Місце
12:00 - 13:00 А зараз видихніть та летіть: Вони йдуть. Чого вони хочуть? Чого хочемо ми? (Чехія) Велика сцена
13:00 - 14:00 Обговорення вистави Велика сцена
18:00 - 19:00 Маріупольський академічний театр: Крик нації (Україна) Велика сцена
12:15 - 13:30 Ансамбль цимбалістів Гора (Чехія) Відкрита сцена
14:00 - 15:30 Снедігген Снурссла (Чехія) Відкрита сцена
16:30 - 17:10 Наталія Плевакова (Чехія) Відкрита сцена
18:10 - 19:10 Тістл (Чехія/Фінляндія) Відкрита сцена
20:10 - 22:00 Бріґітте Ноір (Чехія) Відкрита сцена
11:00 - 12:00 Закарпатський академічний обласний театр ляльок: Пригоди Кожика та Летика (Чехія) Мала сцена
13:30 - 14:30 Театр Ласка: Колобок, Коза Дереза, Івасик Телесик (Чехія) Мала сцена
16:00 - 17:30 Базмек Ентертеймент: Уран 235 (Чехія) Мала сцена
20:00 - 21:00 Театр Ласка: Тут живуть люди (Україна/Чехія) Мала сцена

✨ НЕДІЛЯ ✨

Час Подія Місце
12:00 - 13:30 Ян Моцек: Теперішній перфект (Чехія) Велика сцена
18:00 - 20:00 Закарпатський академічний музично-драматичний театр: Привиди маєтку Рейвенскрофт (Україна) Велика сцена
12:00 - 13:00 Ляльковий театр Добраніч: Післяобідні казки (Чехія) Відкрита сцена
13:15 - 14:45 Ілюз (Словаччина) Відкрита сцена
16:15 - 18:15 Група Шибайголови (Україна) Відкрита сцена
18:30 - 20:15 Група Ванбіо (Україна) Відкрита сцена
11:00 - 12:00 Закарпатський академічний обласний театр ляльок: Дерево диво (Україна) Мала сцена
13:00 - 14:00 Закарпатський академічний обласний театр ляльок: Деревo диво (Україна) Мала сцена
16:00 - 17:00 Театро Астерліззе: Лабіринт доктора Рая (Італія) Мала сцена
20:30 - 21:30 Театр Ласка: Тут живуть люди (Україна/Чехія) Мала сцена

Щовечора на вас чекає лазерне шоу на відкритій сцені та відеомапінг на будівлю Лялькового театру ✨✌🏻

📍Велика сцена: Закарпатський академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв

📍Мала сцена: Закарпатський академiчний обласний театр ляльок «БАВКА»

📍Вулична сцена: сцена на площі перед Закарпатським академічним обласним театром ляльок

Особливості

Театр Ласка

Performer Photo

Це незалежний професійний театр, який був заснований через потребу висловити солідарність з Україною у воэнний час не лише за допомогою театру. Театр часто виступає з гастролями за межами рідної Праги, наприклад, в Україні. Драматургія театру пронизана важливістю феномену кохання на соціальному, правозахисному, екологічному та духовно-філософському рівнях, що розглядається з феміністичної перспективи.

Вистава "Тут живуть люди" тематизує експлуатацію та об'єктивацію жінок-художниць - також і в театральному середовищі. Це співпраця театру Ласка з вісьмома українськими актрисами, які живуть у Чехії, та трьома сучасними українськими авторами. Прем'єра вистави відбудеться на фестивалі "Свободи".

Казкові три традиційних українських казки "Колобок", "Коза Дереза", "Івасик Телесик" - це постановка, що складається з трьох традиційних українських казок. Вистава виконується українською мовою і була створена для поїздки до українських дитячих будинків у Закарпатській області. Репетирувалася з українськими акторками спеціально для Фестивалю Свободи.

Teatro Asterlizze

Performer Photo

Театр з Турину досліджує теми пам'яті та ідентичності через автобіографічні історії та архівні свідчення. Він інсценізує історії, спогади, листи та щоденники, які змушують нас замислитися над світом, в якому ми живемо, і над нашим сьогоденням. Він залучає різноманітних професіоналів зі світу мистецтва та культури для створення оригінальних мистецьких рішень, інтерактивного досвіду та театральних вистав.

"Лабіринт доктора Рая" розповідає історію вченого, який працює над етично проблематичним "чистим м'ясом", вирощеним з клітин тварин. У чому різниця між людиною і твариною? Чому нелюдським видам дозволили жити в Едемському саду, а людей вигнали з раю? Чи можемо ми коли-небудь повернутися назад?

Ян Моцек

Performer Photo

Театральний і візуальний художник, що живе у Празі. У своїх перформансах він поєднує елементи поп-культури, політики та особистого досвіду, щоб говорити про час, в якому ми живемо. Водночас він пропонує глядачам емоційний, атмосферний та високочуттєвий досвід. Його постановки брали участь у багатьох фестивалях, серед яких Fast Forward Dresden, Use the City Košice, Submerge Digital Arts festival Bristol та 4+4 Days in Motion Prague.

"Теперішній перфект" піднімає питання про символічну роль героїв і пам'ятників в історії та досліджує зміну культурної та політичної інтерпретації нашої історії з плином часу. Чи можна стерти наші спогади та пов'язану з ними думку, зруйнувавши пам'ятник?

А зараз видихніть та летіть

Performer Photo

Творчість ансамблю надихають подорожі та зустрічі з людьми - їхнім життям, історіями, звичаями, віруваннями, піснями. Драматургія постановок розділена між актуальними політичними питаннями сьогодення і традиційною культурою як живою, необхідною і незамінною частиною життя. Експедиції театру, раніше спрямовані у віддалені місця, на периферію культур і світів, останнім часом звернулися до місць, близьких до конфліктів і потрясінь різного роду.

Вистава "І люди живуть. Абдул" - це театральне свідчення боротьби за виживання, в якій на кону стоїть не голе життя, а гідність. Місце дії - Чечня, але тема може бути застосована і в інших місцях: Чи можливо досягти такого рівня людяності, переживши війну? Хто ми є перед обличчям цих подій? Чи здатні ми стримувати почуття провини?

"Вони йдуть. Чого вони хочуть? Чого хочемо ми?" - це вистава про стосунки з біженцями. Європа перетворюється на прикордоння, де перетинаються і зіштовхуються культури. По обидва боки кожного кордону - своя частина правди про світ, про нас самих. Де межі нашої емпатії та співчуття? Репетиція українською мовою з українськими акторками була проведена спеціально для Фестивалю Свободи.

базмек ентертеймент

Performer Photo

Це незалежна мистецька група, що займається переважно театром. Вони мають справу з актуальними темами сучасного світу. Вони надихаються романами, міфологією, репортажною літературою, підручниками. Цей пошук викликів відображається у розмаїтті їхнього репертуару, який включає нову драматургію, вистави на відкритому повітрі та аудіо-візуальну творчість. Кожен проект починається зі свіжого погляду, який завжди може принести глядачам нові сюрпризи.

"Тепер я став Смертю, руйнівником світів" - вчений Роберт Оппенгеймер після першого ядерного випробування. Атомна енергія, про яку йдеться у фільмі " "Уран 235", може бути як страшилкою, з одного боку, так і технооптимістичною ширмою, з іншого: рентгенівське випромінювання - опромінення ракових тканин - ядерні відходи - Чорнобиль. Прем'єра вистави відбудеться ексклюзивно на Фестивалі Свободи.

Ляльковий театр Добраніч

Performer Photo

Ляльковий театр, який надійно вкладе ваших дітей спати. Неважливо, вранці, вдень чи ввечері! Вся трупа приїхала до вас в одному великому рюкзаку, щоб розповісти історії для маленьких, великих і трохи дорослих. І все це у виконанні українсько-чеського братнього мистецького дуету!

Найм'якші, найгнучкіші та наймиліші ляльки оживають, грають та співають у казках в українській версії. І якщо Театр братів Добранічів не вкладе вас спати, то ніхто і ніколи не вкладе у ліжечко вашу дитину!

Івано-Франківський Новий театр

Performer Photo

Новий театр - професійний театр, естетика якого ґрунтується на психологічній грі та інтелектуальному осмисленні. Засновник і художній керівник театру - Тарас Бенюк.

Вистава "Гамлет і Джульєтта" виражає тему Фестивалю Свободи. Місце дії: Японія, 1940 рік. Драматург Хадзімі Цубакі йде до суворого і консервативного цензора, щоб отримати дозвіл на постановку нової комедійної п'єси. Новопризначений цензор ніколи в житті не сміявся і не розуміє, навіщо Японії сміх у важкий час війни. Настав час переконати його.

Закарпатський обласний академічний український музично-драматичний театр

Performer Photo

Закарпатський обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв - незалежна мистецька інституція, що базується в Ужгороді. Тут глядачі мають можливість побачити шедеври сучасного театру, створені під керівництвом талановитих акторів та інших діячів культури.

Вистава "Привиди маєтку Рейвенскрофт", дія якої відбувається у Великобританії в першій половині 20 століття, поєднує містику, любовні конфлікти, трагедію та гумор у детективній історії, щоб відволікти глядачів від стресу, в якому вони опинилися через російську агресію.

Маріупольський академічний театр

Performer Photo

Офіційна назва театру - Донецький академічний обласний драматичний театр на честь області, але протягом усього свого існування він базувався в Маріуполі. До 16 березня 2022 року, коли російські збройні сили завдали по ньому авіаудару. За різними даними, від 500 до 1200 цивільних осіб знайшли там прихисток під час російських обстрілів. Серед тих, хто переховувався під час авіаудару, були і співробітники театру. Згодом театр переїхав до Ужгорода.

Авторська постановка "Крик нації" - це крик душі українців, який можуть зрозуміти іноземці, не знаючи їхньої мови. Режисер та актори театру самі написали її текст. У ньому вони звертаються до українського поета Василя Стуса, дисидента радянських часів, як до символу непокори проти гноблення.

Івано-Франківський драматичний театр

Performer Photo

Вистава Івано-Франківського драматичного театру "Солодка Даруся" створена за мотивами роману української письменниці Марії Матіосової. Найкращі солодощі можуть перетворитися на гірку отруту, найближча людина - на ворога, кохання - на прокляття, а мовчання - на найгучніші слова.

Приголомшлива вистава з пронизливими піснями при свічках, які тріпочуть, як люблячі серця. Вистава стала відомимою театральному світі України і дала привід говорити про Івано-Франківський театр як про театр світового рівня.

Ілюз

Performer Photo

Ілюз - молодий словацький кросовер-гурт. У своїх піснях він поєднує елементи поп-музики, року, фанку, джазу та металу з відтінком меланхолії. Основним автором текстів і музики є співачка Анна Кіслікова, яка окрім співу також грає на гітарі. Кожен учасник гурту вносить свій особливий почерк у спільну музичну творчість, з якої постає низка різножанрових композицій з унікальним звучанням. У 2020 році гурт був сформований у такому вигляді з п'ятьма учасниками: Ондрей Йобус (ударні), Мартін Вало (бас), Томаш Кліновський (гітара), Анна Кіслікова (вокал), Марек Мартінковіч (гітара).

Тістл

Performer Photo

Дует Матея Котоучека та Сіма Хакаліста з'явився на сцені кілька років тому навколо колективів AVA та Bastl Instruments. Їхні спільні абстрактні імпровізації базуються на поєднанні акустичних та електроакустичних інструментів, синтезаторів та польових записів. Тістл play музика, яку дехто називає гіпнотичною або ембієнтною. Відповідно до простору та ситуації стиль їх творчості адаптовується до обставин.

Снедігген Снурссла

Performer Photo

Мартін Букачек / Снедігген Снурссла займається польовими записами, музичним продакшном та освітніми технологіями. Він є співзасновником брненського музичного колективу AVA. AVA - це колектив продюсерів, промоутерів та мисливців за звуком, що знаходиться між Брно та Братиславою. Його діяльність ґрунтується на підході, орієнтованому на конкретні місця, який включає простір і об'єкти в ньому як повноправних співтворців враження від музики - чи то у випадку експериментальних концертів, чи то рейв-вечірок.

Івано-Франківське тріо

Performer Photo

Івано-Франківське тріо було створено для надання гуманітарної підтримки Україні. Перший концерт відбувся у лютому 2023 року, коли тріо інтенсивно готувалося до двох важливих гуманітарних концертів в Івано-Франківську. До складу тріо входять артисти Івано-Франківського обласного драматичного театру ім. І. Франка (Ярослав Прибуш), Івано-Франківського обласного філармонійного оркестру (Ірина Борух) та Домінік Цвек, студент Вищої школи музики у Вюрцбурзі. У програмі ми підготували твори В.А. Моцарта: Тріо Divertimento KV 563 мі-бемоль мажор та струнний дует KV 423 соль мажор.

Ісама Зінг

Performer Photo

Ісама Зінг - продюсер, діджей, учасник колективу Mäss та платформи SHAPE. У віці 15 років він закохався у поєднання віолончелі, вокалу та електроніки. Пізніше він захопився експериментами, натхненний звучанням лейблу Warp і продюсерською сценою 1990-х років, щоб на своєму творчому шляху опинитися на перехресті між деконструйованою клубною музикою та експериментальним поп-продакшеном. Джонатан Пастірчак, також відомий як Pjoni, ховається під псевдонімом Isama Zing. Пастірчак відомий переважно як співавтор групи Katarzia, продюсер останніх альбомів Zrní та Zvířete jménem Podzim і композитор музики до фільмів (V síti, Čiary, Špina та ін.).

Наталія Плевакова

Performer Photo

Наталя Плевакова - композиторка та саунд-артистка, чия творчість визначається точною композицією та інноваційними підходами до роботи зі звуком. У своїх перформансах вона грає з темпоральністю та позірною хаотичністю, випадковістю та динамічним звуковим дизайном.

Мартін Біндер

Performer Photo

Гітара, пісні, що розривають серце, і глибокий голос - ось що чекає на вас у виконанні Мартіна Біндера, кафешантажиста і напівпрофесійного вишибали з Брно. Його англомовні пісні - це клаптикова ковдра з американської музики, альтернативного кантрі/фольку та сильного жалю до себе.

Ансамбль цимбалістів Гора

Performer Photo

Cimbálová muzika Hora - кочовий музичний гурт зі словацького регіону Угерське Градіште. Цей музичний колектив представить ужгородській публіці своє цигансько-панк-фольк обличчя, Героям слава!

Андреа Даре та Бріґітте Ноір

Performer Photo

Андреа Даре та Бріґітте Ноір - діджеї з Праги. Вони вперше приїжджають в Україну, щоб зіграти в. Вони привезуть з собою поєднання електро, темного диско та ламаного брейку.

Ласер газер

Performer Photo

Ласер газер- це колектив світлодизайнерів, що спеціалізується на художніх світлових інсталяціях. Їхня специфіка полягає в тому, що, на відміну від інших компаній, вони створюють все наживо. У будь-який момент вони копіюють музику, відчувають її і трансформують у світло. Це створює спільний аудіовізуальний досвід між музичним виконавцем і світловим дизайнером.

за підтримки